Nokia a lansat primul phablet al companiei sub numele de Nokia Lumia 1520, lansarea a avut loc în cadrul evenimentului Nokia World.
Phabletul dispune de un ecran de 6 inch cu rezoluție Full HD, sistemul de operare rulat este Windows Phone 8.

Specificații Tehnice:
-Ecran de 6 inch de tip IPS Clear Black cu rezoluție 1080×1920 pixeli, acoperit de sticlă Gorilla Glass 3.
-Chipset Qualcomm Snapdragon 800 care integrează un procesor Krait 400, quad-core tactat la 2,2 GHz.
-Memorie RAM de 2GB.
-Memorie de stocare 32 GB extensibilă cu un card de memorie microSD.
-Cameră foto principală de 20 MP, cu tehnologie PureView, stabilizare optică, dual LED, capabilă de filmare Full HD la 30 fps.
-Cameră foto secundară de 1,2 MP, aceasta este capabilă de filmare 720 pixeli.
-Bateria are o capacitate de 3400 mAh.
-Pe partea de conectivitate Nokia 1520 dispune de Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac, HSPA 42 Mbps, Bluetooth 4.0.
-Noul phablte Nokia beneficiază și de tehnologia de încărcare wireless.

Lumia 1520 este de acum cel mai performant device al Nokia, prețul acestuia va fi în jur de 750 euro, culorile disponibile vor fi alb, galben,roșu și negru.

Probabil că pe partea de fotografie Lumia 1520 va fi liderul pieței, nici un alt producător de telefoane mobile nu cred ca este capabil să ofere o tehnologie mai bună decât PureView cel puțin în acest moment.
Sursa:Nokia

